Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Przyjęcie weselne / Dobór zespołu muzycznego do wielkości sali

Dobór zespołu muzycznego do wielkości sali

wesele

Jest to jedna z kwestii, jaką powinniśmy dobrze przemyśleć przed ostatecznym zarezerwowaniem sali i podpisaniem umowy z zespołem muzycznym. Często Państwo Młodzi zapominają o tym dokonując wyboru sali na swoje wymarzone wesele.

 

Zwracają uwagę na wystrój, dekoracje, menu, a zapominają o orkiestrze weselnej, która tak naprawdę jest najważniejszym elementem całej układanki weselnej. Warto na tą kwestię zwrócić uwagę już na samym początku, by uniknąć później niepotrzebnych problemów i nerwów. Nie zawsze jest tak, że ilość miejsc siedzących na danej sali idzie w parze z ilością miejsca na parkiecie i sceną przeznaczona dla muzyków. Jeżeli chcemy mieć duże i huczne wesele, to warto by zaproszeni goście mieli nie tylko gdzie siedzieć, jeść i pić, ale by przede wszystkim mieli gdzie się bawić i tańczyć, a zespół bawiący gości mógł swobodnie pracować. Jest to ważne nie tylko dla samego komfortu pracy, ale przekłada to się również na jakość wykonywanych usług, a przecież każdemu zależy by mieć udaną zabawę weselną. To możemy zapewnić tylko wtedy, gdy wszystkie te aspekty będą wzięte już na samym początku pod uwagę.

 

Tak więc na „dzień dobry” powinniśmy określić się czy będziemy angażować duży czy mały zespół i w zależności od tej decyzji takiej też szukać sali i zespołu. To czy najpierw lepiej znaleźć salę a później szukać zespołu, czy może odwrotnie i najpierw poszukać zespołu muzycznego, a potem szukać sali z odpowiednią sceną to już kwestia wyboru i przede wszystkim pewnej dostępności w danym regionie, w danym terminie, ale tak czy inaczej te dwa elementy muszą do siebie pasować.

 

Jeżeli planujemy duże wesele to naturalnym jest, że szukamy dużej sali. Jak chcemy mieć duży skład muzyczny to oczywiście powinna być też duża scena. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że sprzęt muzyczny zajmuje bardzo dużo miejsca i im więcej osób w zespole, tym też tego sprzętu będziemy mieli więcej do rozstawienia. Taki skład z żywą perkusją, klawiszami, gitarami potrzebuje sporo miejsca na rozstawienie całego sprzętu. Nie tylko instrumenty muszą znaleźć dla siebie tam miejsce, ale i cała aparatura nagłośnieniowa, statywy mikrofonowe, pulpity pod nuty, oświetlenie itp. Do tego sami muzycy i wokaliści muszą mieć miejsce do pracy. Taki skład 5-6 osobowy do swobodnej pracy powinien mieć do dyspozycji scenę o wielkości ok 24 m2, najlepiej by była to scena w kształcie prostokąta np.:4m x 6m. Jest to ważne ponieważ sprzęt musi być rozstawiony w odpowiedniej odległości od siebie, tak by np.: mikrofony się nie sprzęgały z nagłośnieniem itp. Sam perkusista ze swoimi garami zajmie ok. 4m2 takiej sceny. Jak chcemy by gwiazdy naszego zespołu (wokalistki/wokaliści) nie stały wciśnięte pomiędzy perkusję a piec basowy, to też musimy im wygospodarować miejsce do swobodnego poruszania się na scenie. Jeżeli tego miejsca mamy stosunkowo niedużo przeznaczonego dla zespołu, to powinniśmy zdecydować się na skromniejszy skład np.: trzyosobowy: gitara, klawisze i wokalistka. Taki skład oczywiście też nie możemy wcisnąć gdzieś w kąt i oni też będą potrzebowali miejsca, ale już nie tyle, co skład z żywą perkusją. Dla takiego trio powinniśmy wygospodarować scenę o wielkości np.: 3m x 4m, czyli powierzchni ok 12m2. To pozwoli na dość swobodne rozstawienie sprzętu i znajdzie się jeszcze miejsce na ruch sceniczny wokalistki, która z reguły pełni rolę gwiazdy w takich składach.

 

Jeżeli chodzi o zespoły muzyczne to najmniejszą jednostką będzie duet muzyczny, czyli zespół składający się z dwóch osób. Często są to np.: klawisze i wokal lub klawisze i gitara. Taki skład do swobodnego działania będzie potrzebował powierzchnię ok. 8m2. To pozwoli na swobodne rozstawienie instrumentu, statywów, miksera i innego sprzętu niezbędnego do pracy. Natomiast najmniejszą jednostką muzyczną, która wymagać będzie najmniej miejsca będzie DJ lub tzw. człowiek orkiestra, czyli muzyk, który najczęściej przy pomocy keyboardu samodzielnie obsługuje całą imprezę. Tutaj teoretycznie możemy go wcisnąć w przysłowiowy kąt na 1m2, ale tak naprawdę i on musi mieć swobodę ruchu i działania. Bez względu czy to będzie konsola mikserska czy keyboard, musimy mieć do dyspozycji scenę wielkości 2m x 2m.Tak naprawdę bez względu na to, jak duży skład będziemy wybierać pamiętajmy, że na członka zespołu powinno przypadać ok. 4m2. Tylko wtedy możemy zapewnić dobre warunki pracy zespołowi. Zdarza się często, że duży skład jest ściśnięty na powierzchni 5-6 m2. Jest to duży błąd organizatorów, ponieważ zespół muzyczny oprócz dobrych warunków pracy powinien mieć też kontakt wzrokowy z bawiącymi się gośćmi. Tak więc wybierając salę zwracajcie uwagę na to, czy miejsce dla zespołu jest dobrze usytuowane.

 

Ponadto oprócz walorów artystycznych danego zespołu warto zwracać uwagę na sprzęt jakim dana grupa dysponuje. Pomocna w orientacji może okazać się strona http://muzyczny.pl/, gdzie dostępny jest profesjonalny sprzęt muzyczny. Znajdziecie tam markowe instrumenty, nagłośnienie, oświetlenie wraz z efektami oraz wszystkimi akcesoriami muzycznymi i scenicznymi.


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne