Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Przygotowanie wesela / Sala na wesele na Śląsku? Czym kierować się przy jej wyborze.

Sala na wesele na Śląsku? Czym kierować się przy jej wyborze.

sala weselna

Podczas przygotowań do ślubu jedną z najbardziej kluczowych i najbardziej skomplikowanych decyzji do podjęcia jest oczywiście wybór odpowiedniej sali weselnej. Na  szczęście  w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele sal weselnych na Śląsku, dzięki czemu przyszli małżonkowie mają obecnie znacznie więcej możliwości wyboru. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że najlepsze miejsca rezerwowane są bardzo szybko i należy się spieszyć z ich wynajęciem. Czym warto się kierować przy wyborze sali weselnej na Śląsku i gdzie jej szukać?

 

Jak szukać sali weselnej na Śląsku

 

W odpowiedzi na to pytanie oczywiście przychodzi z pomocą nam internet. Obecnie można znaleźć wiele profesjonalnych serwisów, które pozwalają na sprawdzenie różnych ofert z regionu. Sale weselne Śląsk można dzięki temu łatwo i szybko porównać ze sobą. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich przeglądania? Ważna jest przede wszystkim wielkość, lokalizacja, koszty dodatkowe, a także klimatyzacja czy parking. Przejdźmy do omówienia tych elementów.

 

Wielkość sali weselnej

 

To oczywiste, że należy zacząć od zdecydowania się na wielkość sali weselnej w pierwszej kolejności. Musicie więc oszacować liczbę gości, którzy przybędą na Wasze wesele. Nie musi być to oczywiście dokładna liczba, lecz przedział, który pozwoli Wam rozpocząć poszukiwania dla sali dla 50 lub osób lub 150 gości. Wydawać by się mogło, że lepszym wyjściem jest zarezerwowanie za dużej niż za małej sali. W praktyce jednak dość łatwo możemy się przekonać, że jest dokładnie na odwrót. Lepiej wybrać minimalnie za małą sale, dzięki czemu goście będą efektowniej wyglądać na parkiecie, a efekty świetlne będą na niej lepiej widoczne. 50 osób na sali dla 150 gości to nie tylko bezsensowny koszt, ale też znacznie gorsza zabawa. Warto więc oszacować liczbę gości zanim zadzwonimy, by zarezerwować swoją wymarzona salę weselną na Śląsku.

 

Odpowiednia lokalizacja

 

Kiedy znamy już wielkość sali weselnej możemy zastanowić się nad jej lokalizacją. Jedną z kluczowych kwestii jest to, czy oczekujemy spokoju i ładnej scenerii w najbliższej okolicy, czy raczej cenimy sobie centrum miasta, gdzie z łatwością dojedziemy po ceremonii ślubnej w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wybierając miejsce nad jeziorem lub pod lasem na wyciągnięcie ręki będzie odpowiednia sceneria do zdjęć ślubnych. Równocześnie goście będą mogli na chwilę wyjść do ogrodu, by odpocząć do zgiełku, który panuje na Sali. W przypadku wyboru centrum miasto musimy się niestety liczyć z tym, że żadnego ogrodu, a nawet tarasu nie będzie. Możemy jednak ograniczyć koszty związane z transportem gości.

 

Koszty związane z wynajęciem sali weselnej

 

W tej kwestii poprosiliśmy o komentarz Mateusza Markiel, który jest związany z portalem lokale-wesele.pl:

 

- Nie da się jednak ukryć, że tym, co ostatecznie weryfikuje naszą decyzję przy wyborze sali weselnej na Śląsku jest oczywiście ostateczny koszt, jaki musimy ponieść przy jej wynajęciu. Standardowo otrzymujemy informacje o tym, ile kosztuje nas jeden gość lub tak zwany „talerzyk”. Należy jednak zawsze dopytać, co w tej cenie otrzymujemy poza posiłkiem. Ważnych jest kilka kwestii. Powinniśmy wiedzieć, czy opłata obejmuje dekorację sali. Jeśli tak, to bardzo dobrze. W innym wypadku musimy niestety liczyć się z dodatkowym kosztem lub zająć się tym samodzielnie.

 

Warto sprawdzić, czy w cenie otrzymujemy również ciasta i słodycze – niektóre domy weselne niestety pobierają za to dodatkową opłatę. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest kwestia własnego alkoholu. W niektórych przypadkach nie ma z tym żadnego problemu. Jednak niektóre sale weselne pobierają tak zwane korkowe za wniesienie swoich napojów alkoholowych. Oczywiście musimy się również liczyć z faktem, że liczba gości na naszym weselu może się zmniejszyć, co jest naturalnym zjawiskiem. Warto się dowiedzieć, jaką politykę w takim przypadku stosuje osoba zarządzająca salą weselną. Możliwe jest bowiem podniesienie stawki za pojedynczego gościa.

 

- Warto przeanalizować na spokojnie wszystkie te aspekty, a także sprawdzić ilość obsługi sali i oferowane menu. Na szczęście portale porównujące sale weselne na Śląsku, np. lokale-wesele.pl, udostępniają te wszystkie informacje w wygodnej i przystępnej formie.

 


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne