Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Rozmaitości / Tradycyjne i nowatorskie zaproszenia ślubne

Tradycyjne i nowatorskie zaproszenia ślubne

zaproszenie ślubne tradycyjne

 

Zaproszenia ślubne są nieodłącznym elementem organizacji każdego wesela. Do ich wyboru i przygotowania przykłada się zazwyczaj bardzo wiele uwagi gdyż są one niejako wizytówką całego przedsięwzięcia. Zaproszenia tradycyjne mają formę papierową, ale zdarzają się także zaproszenia w formie teledysku, które są dołączone do tradycyjnej wersji, rzadziej spotyka się samodzielne zaproszenia w formie nagrania.

 

Najbardziej popularne są zaproszenia tradycyjne, najłatwiej je zamówić lub wykonać samodzielnie. Są też utartą formą przekazu i wiele osób nie wyobraża sobie zastąpienia ich nagraniem lub jakimkolwiek innym elementem. Zaproszenia zwyczajowo wręcza się lub przesyła na kilka miesięcy przed ślubem. Najlepiej zrobić to minimum dwa, trzy miesiące przed uroczystością tak by zaproszone osoby miały czas się zastanowić nad przybyciem i dać odpowiednio wcześnie odpowiedź. W zaproszeniu powinno się zamieścić informacje logistyczne dotyczące uroczystości – godzina, miejsce ślubu i wesela, numer telefonu do młodej pary, termin potwierdzenia przybycia.

 

Najlepiej zamówić gotowe zaproszenia poddane personalizacji przez wykonawcę. Wówczas musimy dostarczyć listę zaproszonych osób z odpowiednio odmienionymi imionami i nazwiskami. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie języka polskiego – nazwiska w języku polskim odmieniają się przez przypadki. Na wielu forach internetowych wypowiadają się osoby twierdzące, że w zaproszeniu to wszystko jedno i że aby nie zrobić błędu w odmianie lepiej nazwisk nie odmieniać. Nic bardziej mylnego! Błędem jest właśnie pozostawianie nazwisk bez odmiany, jest to nieeleganckie i źle brzmi. Odmiana nie jest bardzo trudną kwestią, wystarczy sięgnąć do odpowiedniego słownika lub poradzić się na forum internetowym prowadzonym przez językoznawcę.

Warto zamówić także kilka „pustych zaproszeń” na wszelki wypadek, może się zdarzyć, że któryś z gości odwoła swoją obecność w ostatniej chwili z powodu niedyspozycji i będziemy zmuszeni zaprosić kogoś na jego miejsce lub zaproszenie personalizowane zaginie lub uszkodzi się, wówczas możemy skorzystać z zapasowego.

Zaproszenia warto dobrać kolorystycznie do pozostałych elementów poligraficznych – kopert, winietek, menu, księgi gości i innych elementów. Często firmy wykonujące zaproszenia oferują całe kolekcje produktów i możemy zamówić komplet w jednym miejscu.

 

Zaproszenia można także wykonać samodzielnie. Wiele par decyduje się na to ze względów finansowych – jeżeli mamy dostęp do tanich materiałów (papieru i dodatków) możemy zaoszczędzić w ten sposób.

 

Innym, bardziej nowatorskim sposobem za zapraszanie gości są nagrania wideo. Jeżeli zatrudniliśmy już kamerzystów do obsługi naszego przyjęcia można skorzystać z ich pomocy, niektóre firmy wideo mają w stałej ofercie taki teledysk-zaproszenie. Ta forma jest jeszcze mało popularna i nie każdy widzi zasadność jej zastosowania, ale jeżeli nam się to podoba to dlaczego nie? Możemy w kilkuminutowym nagraniu zawrzeć nie tylko informacje o samym przyjęciu, ale także umieścić w nim naszą ulubioną muzykę, opowiedzieć o tym, jak się poznaliśmy i tym podobne. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Goście z pewnością będą zaskoczeni takim zaproszeniem.

 

Decydując się na konkretną formę zaproszeń miejmy na uwadze czas i sposób ich dostarczenia. Nie wypada zapraszać gości na ostatnią chwilę, do osób mieszkających w pobliżu koniecznie należy udać się osobiście a do pozostałych zaproszenia można rozesłać. Pamiętajmy by listy polecone adresować zawsze na jedną osobę, choć to dość oczywiste, nie każdy o tym pamięta a list polecony zaadresowany na dwóch odbiorców może spowodować kłopot na poczcie i opóźnić lub uniemożliwić jego doręczenie.

 

 

Marta Gulińska

e-narzeczeni.pl


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne