Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Małżeństwo / Przeprowadzka z dzieckiem

Przeprowadzka z dzieckiem

Przeprowadzka z dzieckiem

Dla każdej osoby dorosłej wyprowadzka to nie tylko nie lada wyzwanie, ale także i ogrom stresu. Jeśli jednak mamy także dzieci, to warto mieć świadomość tego, że w ich przypadku poziom stresu, związany ze zmianą miejsca zamieszkania, będzie wielokrotnie większy.

 

Dzieci, szczególnie te małe, dużo inaczej postrzegają świat niż osoby dorosłe, przed wszystkim z racji skupiania się na kompletnie innych aspektach tego życia, dziecięcych priorytetach. W głowie dziecka dom jest swoistym ciepłym gniazdkiem, miejscem gdzie młodemu człowiekowi nic nie zagraża, gdzie po prostu ma niewyobrażalne wręcz poczucie bezpieczeństwa. Zaburzenie tego stanu rzeczy, a więc nagłe przeniesienie się do innego domu czy też mieszkania, burzy tę naturalną równowagę wpędzając dziecko w niemałe tarapaty.

 

Reakcja na przeprowadzkę w dużej mierze zależy od wieku dziecka

Rozróżnić tutaj należy jednak spojrzenie na sytuację przeprowadzki, oczywiście oczami dziecka, zależnie od jego wieku. Zasada jest tutaj dość prosta. Im dziecko jest starsze tym tak naprawdę wyprowadzka jest dla niego trudniejsza, a i więcej czasu będzie potrzebne do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Dla małego dziecka jest to bowiem tylko zmiana miejsca zamieszkania, dla nieco starszego konieczność pożegnania się z większością kolegów i koleżanek, a dla jeszcze trochę starszych dzieci to już nie tylko utrata znajomych, ale i konieczność odnalezienia się w nowej szkole, pośród kompletnie nieznanych ludzi.

Reakcje na przeprowadzki mogą być bardzo zróżnicowane. Jedne dzieci momentalnie zamykają się w sobie, stają się apatyczne i w dużej mierze tracą typową dla nich energię życiową. Inne dzieci mogą reagować agresją, bronieniem się każdym sposobem przed wychodzeniem z domu, a nawet prawdziwą nienawiścią do rodziców, których uznają za głównego sprawcę całej tej sytuacji. Jak sobie z tym radzić i w jaki sposób ułatwić dziecku przeprowadzkę?

 

Rozmowa i przedstawianie wszystkich zalet zmiany miejsca zamieszkania

Konieczność zmiany miejsca obecnego zamieszkania może być podyktowana różnymi czynnikami, ale nie zważając na to powinniśmy starać się znaleźć jak najwięcej zalet zmiany miejsca zamieszkania i prezentować je dziecku przy każdej możliwej okazji. Dodatkowo absolutnie nie wolno wrzucać dziecka na głęboką wodę, a więc informować o wyprowadzce na kilka dni wcześniej. Zróbmy to dokładnie wtedy, gdy sami podejmiemy decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, dając młodemu człowiekowi czas na oswojenie się z sytuacją. Oprócz tego warto również:

 

  • zaprezentować dziecku przyszłe mieszkanie czy dom, nawet jedynie na zdjęciach
  • zapewnić o zabraniu do nowego miejsca wszystkich rzeczy, które są dla niego ważne
  • dziecko wylewające swoje żale należy wysłuchać i wyrazić własne zrozumienie

 

Najgorszym co można zrobić to na siłę wmawiać dziecku, że wszystko będzie dobrze i nie ma czym się przejmować. Osoby dorosłe przecież także potrzebują czasem wyrzucić z siebie negatywne emocje i każdy wie jak w takich sytuacjach działa poklepywanie po ramieniu i działania otoczenia mające na celu sprowadzenie drugiej osoby na ziemię.

 

Pozwólmy dziecku się spakować

Szczególnie małe dzieci bardzo mocno przywiązują się do otaczających ich rzeczy. Dlatego właśnie świetnym pomysłem jest pozwolenie dziecku na spakowanie rzeczy mających dla niego wyjątkową wartość. Wystarczy naszykować kilka pudeł i dać młodemu człowiekowi pełną swobodę w tym co zabierze. Nie działajmy w tym przypadku racjonalnie, nawet jeśli w nowym miejscu zamieszkania będzie brakowało miejsca na te rzeczy, to i tak ich zabranie uspokoi pociechę. W nowym miejscu zamieszkania wystarczy spojrzenie na starego misia czy ukochaną poduszkę, aby poczuć się bezpieczniej. Warto o tym pamiętać.

 

Wyprowadzka podczas roku szkolnego to zły pomysł

Choć nie zawsze jest to możliwe, to jednak warto postarać się zorganizować wyprowadzkę w czasie ferii zimowych, a najlepiej podczas letnich wakacji. Dla dzieci chodzących już do szkoły nie ma nic gorszego jak konieczność żegnania się ze znajomymi w połowie roku szkolnego i przymusowe udanie się do nowej, nieznanej szkoły już następnego dnia po wyprowadzce. Każdy z nas stresuje się przecież przed nową pracą, a taka nagła zmiana szkoły to dla dziecka jeszcze większy stres.

 

Co zrobić po wyprowadzce?

Początkowy okres już po wyprowadzce powinien także być w dużej mierze poświęcony naszym dzieciom. Jeśli tylko to możliwe starajmy się spędzać z nim jak najwięcej czasu na rozmowie, grach i różnych zabawach. Istotna w tym momencie jest również szybka aklimatyzacja. W przypadku mniejszych dzieci warto od razu stać się częstym bywalcem lokalnych placów zabawach, skwerów, parków i boisk, aby dać dziecku sposobność do poznawania nowych rówieśników, którzy pozwolą zapomnieć o przeprowadzce. W przypadku starszych dzieci warto próbować nawiązywać kontakty z sąsiadami, szczególnie tymi mającymi dzieci. Znajomość z dziećmi sąsiadów to naprawdę dobra opcja na start.

Oczywiście jednak podstawą zawsze w takich sytuacjach jest czas, który jak wiadomo potrafi leczyć wszystkie rany. W okresie przed i krótko po wyprowadzce dajmy dzieciom po prostu czas, a i jednocześnie spuśćmy trochę z tonu i zostawmy im więcej swobody. Nie istnieje recepta idealna, ale odpowiednie zrozumienie tego, co znajduje się w głowie dziecka, na pewno zapewni nam mnóstwo pomysłów do tego, aby nieco osłodzić życie swojemu skarbowi czy skarbom.

 

 

Wpis napisany we współpracy z Fortis ® - Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi

 


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne