Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Florystyka ślubna / Kwiaty we włosach Panny Młodej

Kwiaty we włosach Panny Młodej

Kwiaty we włosach Panny Młodej

 

Różnie wyglądała na przestrzeni lat moda na dekoracje fryzur Panien Młodych. Jakiś czas temu ozdobą była fryzura sama w sobie, później pojawiła się moda na kwiaty wplatane we fryzurę, a jeszcze później zamiast kwiatów stosowano kryształki, pióra i inną biżuterię fryzjerską. Dziś do łask wracają fryzury z kwiatami.


Wybór kwiatów wplatanych we włosy

Teoretycznie można fryzurę ozdobić kwiatami zupełnie dowolnymi, o ile oczywiście fryzjerka potrafi zbudować z nich atrakcyjne upięcie. Jeśli nie, pozostaje wianek, który można kupić lub zrobić samodzielnie. Tak naprawdę jednak jest jeszcze inne ograniczenie o znacznie mniej technicznym charakterze. Wszystko staje się jasne, jeśli zastanowisz się nad tym, jak długo kwiaty będą na Twojej głowie. Weź jeszcze pod uwagę, że właśnie powierzchnia głowy jest najwydajniejszym promiennikiem ciepła na całym ludzkim ciele i rychło okaże się, że do fryzur ślubnych nie można zastosować każdej rośliny, a jedynie takie kwiaty, które długo utrzymują turgor, czyli, przekładając to z polskiego na nasze, nie więdną.


Do czego dopasować kwiaty?

Naczelna zasada doboru kwiatów do upięć i wianków głosi, że powinny to być te same gatunki, które zostały użyte do przygotowania bukietu. W praktyce natomiast warto dodać, że musi to być nie tylko ten sam gatunek, ale najlepiej też, żeby był to ten sam szczep, ta sama odmiana i ten sam wariant kolorystyczny, bo różnica między, dajmy na to, różnymi odmianami storczyków czy goździków może być olbrzymia. Czy jednak można powiedzieć, że to żelazna zasada? Nie do końca. Dopuszczalne są pewne odstępstwa, tym bardziej że skład gatunkowy bukietu i wianka nie musi być identyczny – ważne, żeby można było bez zbytniego wysiłku doszukać się podobieństwa. Jeśli zaś chodzi o dopasowanie kolorystyczne, tutaj styliści ślubni raczej nigdy nie dojdą do porozumienia, warto więc zastosować starą zasadę, która głosi, że nie to ładne, co ładne, tylko co się komu podoba.


Dopasowanie kwiatów do włosów

O ile wianki to rozwiązanie doskonale pasujące przede wszystkim tym Pannom Młodym, które mają dość cienkie włosy, to już z kwiatami wplatanymi we fryzurę sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Co do zasady wszyscy są zgodni – kwiaty nie powinny za bardzo powiększać głowy, natomiast jeśli chodzi o dobór kolorów kwiatów do koloru włosów czy opcje wielkości, to już jednomyślności nie ma. Dość ogólnie można wskazać, że drobniejsze kwiaty raczej powinny wybrać Panny Młode o grubych włosach, natomiast im włosy cieńsze, tym bardziej okazały może być kwiat. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.


Podsumowanie

Kwiaty we włosach Panny Młodej to znakomita dekoracja, ale jej dobór i stworzenie wcale nie są proste. Wiele jest czynników, które mogą przesądzać o estetyce konkretnych rozwiązań i tak naprawdę wszystkie ogólne wskazówki należy potraktować bardzo zgrubnie – to stylista ślubny będzie w stanie doradzić, podobnie zresztą jak dobry fryzjer – ci mają zmysł estetyczny, który pozwala im w wyobraźni prześledzić różne warianty i wybrać ten, który na Twojej głowie będzie wyglądał najlepiej.

 


 
Kwiaty we włosach Panny Młodej
Kwiaty we włosach Panny Młodej
Kwiaty we włosach Panny Młodej
 
Kwiaty we włosach Panny Młodej
Kwiaty we włosach Panny Młodej
Kwiaty we włosach Panny Młodej
 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne