Każda kobieta chce w dniu swojego ślubu wyglądać zjawiskowo. Żaden z gości weselnych nie może przyćmić jej urody, elegancji i wdzięku. Wszystkie elementy stroju powinny być tak dobrane, aby podkreślać zalety panny młodej i idealnie współgrać z wyglądem jej partnera. Niemałą rolę w stylizacji odgrywają – oprócz sukni, makijażu i fryzury – dodatki takie, jak buty, biżuteria i oczywiście… kwiaty.
Planując wybór kwiatów na bukiet ślubny należy wziąć pod uwagę to, czy będą one dostępne o danej porze roku. Oczywiście nie bez znaczenia jest również ich cena (zwłaszcza, jeśli oprócz bukietu ślubnego, takie same kwiaty mają służyć do ozdobienia samochodu i wystroju domu weselnego, czy kościoła). Gatunki sezonowe są dużo tańsze, niż te hodowane w szklarni lub sprowadzane z zagranicy.
Na ślubach spotyka się przeróżne bukiety – od klasycznych, w formie kuli, poprzez wachlarze, łuki, kaskady, krople, torebki, aż do awangardowych, wykonanych z biżuterii. Są wiązanki duże oraz zupełnie maleńkie, subtelne, skomponowane w różnorodnej gamie kolorów. Odpowiednie dobranie wielkości i kształtu bukietu może zatuszować niedoskonałości figury lub też podkreślić jej atuty. Dla kobiet wysokich i szczupłych dobrze sprawdza się bukiet okrągły (typu pomander) lub kaskadowy, wykonany z kwiatów delikatnych i lekkich. Kobiety niskie i drobne powinny mieć mały, okrągły bukiecik z ciasno zebranymi kwiatami, a panie o krągłych kształtach – wiązankę, będącą kaskadą spływających w dół kwiatów lub ułożonych w kształcie trójkąta.
Niezmiennie od lat w bukietach ślubnych królują róże, gerbery, frezje, lilie i storczyki. Ostatnio można spotkać również gardenie, hortensje, kalie, piwonie, strelicje, eustomę i tulipany. Przy wyborze rodzaju kwiatów należy kierować się własnym upodobaniem. Nie powinno się wybierać na wiązankę ślubną danego gatunku tylko dlatego, że jest na topie lub ktoś z bliskich tak podpowiada. Kwiaty podkreślają osobowość panny młodej i powinny wpływać pozytywnie na jej samopoczucie.
Barwę wiązanki można dopasować do koloru sukni, włosów, czy też charakteru panny młodej. Biel (kolor niewinności) wykorzystuje się do zestawień monochromatycznych, stonowanych, pastelowych; czerwień (kolor miłości), jako niezwykle elegancki, bardzo dobrze pasuje paniom o ciemnych włosach lub ciemniejszej karnacji; kremy i złoto (symbol przepychu i bogactwa) zestawia się z suknią dostojną i elegancką w podobnym odcieniu (nie łączy się ze sobą bieli i kremu); róż i błękit (symbole młodości i radości) pasuje do blondynek; fiolety (od lawendowego do purpury) są kolorem uniwersalnym, pasują zwłaszcza do rudego koloru włosów. Bardzo popularne są odcienie pastelowe, ponieważ dodają bukietowi delikatności i subtelności. Dla kobiet energicznych i aktywnych poleca się bukiety różnokolorowe.
Jeśli panna młoda chce być „na czasie”, wybiera wiązanki polecane przez modowe trendy. Ostatnio na topie są duże, pastelowe bukiety, luźno ułożone. Układa się je z kwiatów o główkach pełnych płatków, takich, jak peonie, hortensje, róże, anemony, chabry i rumianek. Coraz częściej spotyka się też bukiety cieniowane i wielokolorowe.
Obowiązuje tu intuicyjna zasada dobrego smaku: do sukni skromnej i prostej wybiera się bukiet duży i bogaty, natomiast model okazały, dla zachowania równowagi zestawia się z bukiecikiem skromnym, klasycznym. Jeśli w sukni występują jakieś detale kolorystyczne, można ten akcent powtórzyć w bukiecie. Do kreacji koronkowej w stylu vintage można zamówić stroik z biżuterią. Klasyczne suknie natomiast coraz częściej zestawia się z dostojnymi kaliami.
Więcej porad i inspiracji związanych z doborem ślubnych dodatków dostępnych jest na platformie ślubnej https://wedding.pl/inspiracje/bukiety-slubne/
Foto: Pixabay.com
Dodaj komentarz
|
|
|