Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Ślubne zwyczaje / Prezenty na ślub – poprosić o pieniądze, przygotować listę czy dać wolną rękę gościom?

Prezenty na ślub – poprosić o pieniądze, przygotować listę czy dać wolną rękę gościom?

prezenty-na-slub

Ślubne prezenty są zwykle najbardziej okazałymi, które otrzymujemy w życiu. Dlatego też wielu narzeczonych, którzy planują swoje zaślubiny, zastanawia się nad tym, co chcieliby z okazji zaślubin otrzymać. Aktualnie najbardziej popularne są pieniądze, ale możemy też przygotować listę z naszymi życzeniami do spełnienia lub po prostu dać gościom wolną rękę. Na co warto się zdecydować?

 

Urządzenie ślubu i wesela nie jest niskim wydatkiem. Najczęściej na ten cel wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale, oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić skromniejsze zaślubiny tylko dla najbliższych, które będą kosztowały nas znacznie mniej.

 

Pieniądze w prezencie ślubnym

Aktualnie chyba każdy z nas, kto w ostatnich latach gościł na ślubie, spotkał się już z karteczką w zaproszeniu informującą o tym, że preferowaną formą upominków jest gotówka.

Wielu narzeczonych myśli jednak o wydatkach ślubnych w kategorii inwestycji – gdy wydamy dużo, chcielibyśmy też, aby takie koszty nam się zwróciły i to właśnie w postaci upominków. Oczywiście, nie możemy zakładać, że wystawny ślub zwróci nam się w stu procentach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że jacyś goście nie przyjdą lub też wartość upominków nie będzie tak wysoka, jak zakładaliśmy.

Ponadto musimy pamiętać o tym, że gdy prosimy o pieniądze, nawet w formie zabawnego wierszyka, nie każdemu z zaproszonych może się to spodobać. Ponadto powstaje wtedy presja, aby podarować upominek o wartości odpowiadającej „talerzykowi”. W związku z tym możemy częściej spotkać się z odmowami przyjścia na ślub.

 

Lista prezentów ślubnych

W Polsce listy nie są tak rozpowszechnione jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. To jednak także propozycja, którą warto wziąć pod uwagę. Listę proponowanych prezentów ślubnych przygotowujemy samodzielnie. Warto zadbać o to, aby znalazły się na niej pozycje o różnych wartościach, aby każdy gość mógł wybrać coś w jego zasięgu finansowym. Najczęściej na listach umieszcza się wyposażenie do domu, książki czy też vouchery upominkowe do konkretnych sklepów.

Oczywiście, pojawia się wtedy problem, w jaki sposób gości mają uzgodnić ze sobą, co zostanie podarowane. Teraz najczęściej tworzy się w tym celu specjalne internetowe listy, na których możemy zaznaczyć, co podarujemy. W ten sposób nie ma ryzyka, że prezenty się powtórzą.

 

Prezenty w ciemno

Trzecią opcją, która obecnie jest już rzadziej stosowana, jest danie gościom wolnej ręki w zakupie upominków. Tutaj oczywiście istnieje ryzyko, że prezenty będą się powtarzać, gdy goście nie uzgodnią ze sobą sami, co kupić. Z drugiej strony mamy możliwość otrzymania naprawdę oryginalnych upominków, o których nigdy wcześniej nie pomyślelibyśmy. Oczywiście, nie ma też ram finansowych, co powoduje, że goście nie czują się skrępowani tym, że nie mogą wręczyć drogiego upominku i wybierają to, na co ich stać.

 

Do zakupu niezwykłych prezentów na ślub zaprasza firma ChocoRepublica, która zajmuje się tworzeniem wyśmienitych kreacji z czekolady.

 


 


Powrót

Dodaj komentarz