Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Ślubne atrakcje / Śmieszna budka z zasłonką, czyli czym jest fotobudka

Śmieszna budka z zasłonką, czyli czym jest fotobudka

Stojące, stacjonarne budki, do których można wejść, by zrobić sobie zdjęcie są popularne na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce idea szybkich zdjęć nie zawojowała ulic. Co innego jednak jeżeli chodzi o imprezy okolicznościowe, a zwłaszcza wesela. Fotobudka stała się hitem i zawładnęła zabawą. Śmieszne zdjęcia w różnych przebraniach są przebojem Internetu i dokumentują zabawę od zupełnie innej strony. Nie wiadomo co wpłynęło na tak dużą popularność fotobudki, jednak warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

 

Skąd się wzięła?

 

Idea zdjęć z budki powstała w XX wieku. Pierwszy opatentował ją obywatel USA syryjskiego pochodzenia Anatol Josepho. Jego „Studio Photomaton” na Broadwayu święciła wielkie tryumfy i przyniosła mu ogromne zyski. Wraz ze zmianami w technologii, zmieniała się również fotobudka. Na początku chemiczna fotobudka oferowała jedynie proste wydruki zdjęć, które trwały do kilku minut. Obecnie technologia cyfrowa sprawia, że są one gotowe do odbioru po kilku sekundach. Jednocześnie dodano nowe funkcje, takie jak wysłanie zdjęć na skrzynkę mailową lub synchronizacja z portalami społecznościowymi. W najnowszych maszynach można również nagrywać filmiki i udostępniać je w serwisie Youtube.com.

 

Czym jest?

 

Jest prostym urządzeniem do robienia zdjęć. Pierwsze fotobudki bazowały na druku chemicznym, który nie pozostawał do końca bez wpływu na zdrowie ludzi. Obecnie stosuje się obróbkę cyfrową, która pomaga w szybkim druku i poprawia jakość wykonywanego zdjęcia. Fotobudka w jej klasycznym ujęciu jest małą przestrzenią osłoniętą kotarą, z ławeczką dla jednej lub dwóch osób i obiektywem. Znajduje się tam również automat, który przyjmuje pieniądze i drukuje gotowe zdjęcia. Tak przygotowane maszyny stoją na ulicach czy w centrach handlowych. Z kolei dużą popularnością cieszą się mobilne fotobudki, które stawiane są podczas wesel lub urodzin.

 

Jak działa?

 

Fotobudka ma prostą budowę i łatwy mechanizm działania. Po wrzuceniu pieniędzy do automatu maszyna wykonuje serię zdjęć, zwykle około 4, w odstępie 2-3 sekund. Oczywiście przed każdym z nich klient otrzymuje informację, aby zdążył w odpowiedni sposób się przygotować. Po zakończeniu sesji maszyna drukuje odbitki na wysokiej jakości papierze fotograficznym, które są gotowe do wzięcia ze specjalnego podajnika. Cyfrowe fotobudki drukują zwykle zdjęcia na papierze o wymiarach 10 cm x 15 cm – układ czterech zdjęć do wyboru w kolorze lub czarno-białe. Dodatkowo obecnie można dodać do każdego zdjęcia napis lub wybraną grafikę. Największą popularnością budki na zdjęcia cieszą się we Włoszech, Niemczech, Francji, w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.

 

Nowa moda weselna, czyli fotobudki, to nie tylko świetna zabawa, ale także praktyczna pamiątka po wyjątkowym dniu. Jednocześnie warto czasem skorzystać ze stacjonarnych budek, które oferują szybki wydruk zdjęć do paszportu, legitymacji czy dowodu. Są to te drobne udogodnienia, które sprawiają, że nasze życie staje się prostsze.

 

Autor: Anna Kosman. Artykuł powstał we współpracy z serwisem fotoroom.pl.

 


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne