Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Rozmaitości / Poznaj tajniki pielęgnacji biżuterii

Poznaj tajniki pielęgnacji biżuterii

biżuteria ślubna

Niezależnie od tego, czy kupimy sobie przepiękną biżuterię czy wykonamy ją samodzielnie, niewątpliwie zależy nam na tym, by udało się nam ją zachować w dobrym stanie przez naprawdę długi czas. Dlatego warto zapoznać się z tajnikami pielęgnacji biżuterii, które pozwalają zachować jej wspaniały blask nawet po wielu latach.

 

Obchodzenie się z biżuterią na co dzień

 

Podstawowym aspektem, o który trzeba zadbać w celu zachowania biżuterii w świetnej kondycji jest jej właściwe przechowywanie. Dotyczy to szczególnie biżuterii rzadko noszonej, ponieważ ta może łatwo ulec czernieniu - najlepiej jest przechowywać ją owiniętą w miękką szmatkę w woreczkach o szczelnym zamknięciu. Oznacza to, że najlepiej jest przechowywać biżuterię z różnych materiałów w różnych miejscach.

Istnieją substancje, które zdecydowanie nie powinny wchodzić w kontakt z biżuterią. Jedną z nich jest woda, która co prawda zazwyczaj nie prowadzi do natychmiastowego zniszczenia ozdób, jednak w każdym przypadku z czasem powoduje matowienie i przebarwienie biżuterii. Z kolei na pewno zniszczeniu w kontakcie z wodą ulega biżuteria z rzemieni skórzanych. Oznacza to, że zdecydowanie należy ściągać biżuterię w trakcie wykonywania codziennych czynności higienicznych i sprzątania, szczególnie że biżuteria nie lubi również środków chemicznych.

Ze szczególną delikatnością traktujmy biżuterię z materiałów o idealnej gładkości takich jak złoto i perły, w wypadku których istnieje ryzyko głębokiego porysowania powierzchni. O ile bowiem mała ryska nie jest jeszcze dużym kłopotem, to głęboka rysa będzie już bardzo widoczna. Na pewno więc należy ściągać biżuterię z tych materiałów przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego czy wymagających prac domowych, a także przed pójściem spać.

 

Ciekawe sposoby na czyszczenie biżuterii

 

Oddzielną kwestią jest czyszczenie biżuterii. Jak wspomnieliśmy, biżuteria kiepsko znosi kontakt z wodą i dużą częścią środków chemicznych, dlatego najlepszym pomysłem będzie chusteczki do czyszczenia biżuterii. Istnieją jednak również domowe sposoby czyszczenia biżuterii, które odpowiednio zastosowane na pewno nie uszkodzą ozdób. Są to między innymi:

 

  • soda oczyszczona, która świetnie działa z biżuterią ze złota, nadając jej atrakcyjnego blasku, natomiast nie należy stosować jej z kamieniami szlachetnymi i perłami
  • piwo - miękka szmatka z kilkoma kroplami piwa nada świetnego połysku złotym powierzchniom
  • keczup - może się to wydawać zaskakujące, jednak zanurzenie srebrnej biżuterii w keczupie na kilka chwil pomoże w usunięciu z niej osadów
  • czysta wódka - świetnie czyści srebro! Srebrną ozdobę należy zostawić w szklance wódki na pół doby (późniejsze spożycie zanieczyszczonej wódki nie jest jednak zbyt dobrym pomysłem)
  • ocet - kolejny praktyczny sposób na czyszczenie srebra - biżuterię zostawiamy w roztworze z octu i wody utlenionej na kilka godzin, a następnie wyjmujemy, płuczemy i suszymy szmatką

 

 

Jak widać, sposobów na czyszczenie biżuterii nie brakuje! Warto o to zadbać, ponieważ biżuteria jak wszystko inne po jakimś czasie się brudzi, a w jej przypadku przecież szczególnie zależy nam na pięknym blasku.

 

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy ekorale.pl.

 


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne