Porady ślubne:

 


Porady i zwyczaje ślubne / Rozmaitości / Dekorujemy pierwsze gniazdko: jak wybrać obrazy do salonu?

Dekorujemy pierwsze gniazdko: jak wybrać obrazy do salonu?

redro

Fakt, że coraz więcej par decyduje się na wspólne zamieszkanie jeszcze przed ślubem, w niczym nie zmienia tego, że dekorowanie pierwszego „poślubnego” domu zawsze jest niezwykle ekscytującym przeżyciem!

 

Spośród wszystkich wnętrz w mieszkaniu nowożeńców być może największe znaczenie ma wcale nie sypialnia, a… salon. Dlaczego salon? To bardzo proste: to tutaj młodzi będą przyjmować swoich gości, wreszcie jako małżeństwo. To wnętrze reprezentacyjne! Z tego powodu zdecydowanie warto poświęcić zadaniu udekorowania salonu szczególną uwagę, ze szczególnym uwzględnieniem dekoracji, które mają zawisnąć na jego ścianach. Po radę w kwestii tego, co wypada i co nie wypada, a także po kilka praktycznych wskazówek w sprawach związanych z dekoracją salonu we dwoje zwróciliśmy się do dekoratorki z firmy Redro.

 

Czy są jeszcze jakieś zasady do złamania?

Każdy, kto kiedykolwiek planował urządzenie salonu, na pewno wielokrotnie spotkał się z – często bardzo długimi – listami „niepodważalnych reguł”, których należy się trzymać, mierząc się z tym zadaniem. Każda młoda para na pewno też otrzymała dziesiątki tego rodzaju rad od różnych życzliwych krewnych. Czy rzeczywiście mają one uzasadnienie?

 

Osoby, które dekorują swoje pierwsze mieszkanie, bardzo często obawiają się, że mogą złamać jakąś niepisaną „regułę” dekorowania wnętrz – mówi specjalistka z Redro. – Mają głowy pełne zdań wyjętych prosto z poradników, takich jak „wszystkie obrazy do salonu muszą być oprawione” albo „na każdej ścianie musi być jakaś dekoracja” czy nawet „istnieje konkretna wysokość, na której należy wieszać obrazy, i ta wysokość to X”. Wszystko to są jednak tylko czysto teoretyczne rozważania wywołujące zupełnie niepotrzebny stres: znacznie lepiej będzie zdać się tutaj na własny gust i intuicję. Pamiętajcie, to Wasze mieszkanie!

 

To, że nie istnieją ścisłe, wyryte w kamieniu reguły dekoracyjne, nie znaczy jednak, że nie warto słuchać żadnych rad. Inspiracja zawsze się przyda!

redro

https://redro.pl/obrazy/przeznaczenia/do-salonu/

 

Nowoczesne obrazy do salonu: jak dobrać je do stylu wnętrza?

W dekorowaniu wnętrz obrazy, tak samo jak wszystkie inne ozdoby, mogą pełnić dwie funkcje. Pierwszą z nich jest uzupełnianie aranżacji, która ma już jakiś określony styl: skandynawski, minimalistyczny, shabby chic, popartowy czy dowolny inny. Druga to wprowadzanie określonego stylu do wnętrza, które samo w sobie nie jest szczególnie wyraziste.

 

Bez względu na to, czy obrazy do salonu, na które się decydujesz, mają być elementem pewnego założonego z góry planu dekoracyjnego, czy raczej chcesz wykorzystać je, aby dodać charakteru wnętrzu, któremu tego charakteru nieco brakuje, bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć to, co dany obraz ma przedstawiać – podpowiada specjalistka z firmy Redro – Oczywiście, istnieją pewne wzory, które można uznać za uniwersalnie dekoracyjne i odpowiednie właściwie do każdego wnętrza, takie jak martwe natury czy pejzaże, ale czyż nie ciekawiej będzie wybrać coś naprawdę oryginalnego i nietypowego? Obrazy do salonu klasycznego mogą, na przykład, przedstawiać takie nawiązujące do dawnych wnętrz treści, jak podobizny koni (bardzo retro!) albo scenki rodzajowe, podczas gdy obraz do salonu w stylu skandynawskim może mieć folkowy wzór albo nawet grafikę zainspirowaną motywami typograficznymi.

 

redro

https://redro.pl/fototapeta-jednolite-wzor-polski-folklor-wycinanki-kurpiowskie-wycinanki,79373102

 

Warto zaznaczyć, że oprócz samej treści wzoru dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na jego kolorystykę: dobrze dobrane kolory zrekompensują nawet niezbyt fortunny albo nieciekawy wzór, natomiast nawet najlepsza grafika nie uratuje kolorów, które nie pasują do pozostałych elementów wnętrza!

 

Wybierzcie wzór razem

Jako małżeństwo większość decyzji będziecie podejmować wspólnie – i warto, aby jedną z nich była właśnie decyzja o sposobie udekorowania salonu, czyli miejsca, które będzie reprezentować Was oboje. Tylko co zrobić, jeżeli macie różne gusty, albo po prostu różne poglądy na to, jak powinno wyglądać to wnętrze?

 

Bardzo dobrym sposobem na znalezienie wspólnego gruntu we wszystkich sprawach dekoracyjnych jest wspólne poszukiwanie inspiracji – sugeruje dekoratorka z Redro. – Na szczęście współcześnie jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd! Możecie razem przeglądać blogi lub czasopisma wnętrzarskie, a nawet założyć wspólną tablicę na Pinterest albo podobnym portalu, dzięki czemu łatwo zrobicie to nawet przebywając w dwóch różnych miejscach. To pozwoli Wam przekonać się, jakie macie preferencje i oczekiwania wobec wystroju salonu: a na takiej wiedzy można już sporo zbudować! Nawet w skrajnych przypadkach – gdy, na przykład, ona lubi chłodny minimalizm, a on ma słabość do tradycyjnego, przytulnego stylu – można znaleźć coś, co zadowoli obie strony. Trzeba tylko otwarcie mówić o tym, co nam się podoba, i czasem być gotowym na kompromisy. Czasem ten kompromis oznaczać będzie, że jedno z Was wybierze obrazy, ale za to drugie będzie miało ostatnie słowo przy zakupie kanapy, a czasem – że zamiast opcji A lub B wybierzecie opcję C. Najważniejsze to otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach!

 

Tylko od Was zależy, czy dekorowanie swojego pierwszego salonu będziecie wspominać jako piekło, czy też przez długie lata będziecie patrzyć na niego z sentymentem i podziwiać go jako piękny, stylowy owoc małżeńskiej pracy zespołowej. Powodzenia!

 


 


Powrót

Dodaj komentarz

Powiązane porady ślubne